palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Védekezés Környezeti kárelhárítás Olajszennyezés: továbbra is megfeszített munkában a vízügyesek

Olajszennyezés: továbbra is megfeszített munkában a vízügyesek

A már leszivattyúzott szennyező anyagból mintegy 6500 litert elszállítottak csütörtökön a szigetszentmiklósi olajszennyezés helyszínéről. Munkába állt egy speciális kotrógép, amely nagy távolságról is ki tudja emelni a levágott, olajos vízinövényzetet és a szennyezett iszapot. A szakemberek újabb talajmintát is vettek a szennyezés mértékének laboratóriumi vizsgálatához.  A kármentesítésre alkalmas állapot elérése után a terület helyreállítása évekig eltart majd.

Továbbra is nagy erőkkel dolgoznak a szigetszentmiklósi olajszennyezés kárelhárításán a Közép-Duna-völgyi (KDVVIZIG, Budapest), az Észak-dunántúli (ÉDUVIZIG, Győr) és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG, Szolnok) munkatársai, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF, Budapest) koordinálásával. A munkálatok a korábbi napokban bemutatott technológiával és az előírások betartásával zajlanak.
December 17-én, csütörtökön folytatódott az ideiglenes kármentesítő út kiépítése. A már biztosított szakaszon munkába állt a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság kotrója, mely nagy távolságról is ki tudja emelni a szennyezett anyagokat. Feladata a már levágott, olajos vízinövényzet és a szennyezett iszap eltávolítása. A beavatkozásokat a munkagép csak a szükséges mértéig végzi, kiemelt figyelemmel arra, hogy a szennyezés a lehatárolt területről ne jusson ki. Ezt egyébként mindvégig sikerült megakadályozni.
A vákuumszivattyús olajleszedő eszközök segítségével még mindig zajlik az olajszármazékok eltávolítása a víz felszínéről. A már leszivattyúzott mennyiségből mintegy 6500 litert egy szakcég elszállított a helyszínről.
A szakemberek mintát vettek a talajból. Egyelőre úgy tűnik, a gyors beavatkozásnak köszönhetően csak a felszín közelében észlelhető a szennyezés, de a pontosabb eredmények érdekében laboratóriumi vizsgálatokat végeznek.
Csütörtökön megtekintette a kárelhárítási munkákat Dr. Nagy István agrárminiszter, Dr. Rácz András államtitkár, és Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója.
A kárelhárítási munkák befejezésével a terület a kármentesítésre alkalmas állapotba kerül ugyan, de ez még egy esztétikailag még kifogásolható állapotot, „munkaterületet” jelent. A szennyezés előtti állapot elérése még évekig eltart.