palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Közérdekű 2011.01.09.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

2011.01.09.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

Hidrometeorológia:

Az elmúlt nap a Felső-Tisza vízgyűjtőjén helyenként 15 mm-t meghaladó mennyiségű csapadék is hullott. A csapadék és a hóolvadás következtében a Tisza és mellékfolyói felső szelvényeiben néhány deciméteres vízszintemelkedések alakultak ki. A Tisza Dombrádig árad, alatta végig apad. A Tiszalöki vízlépcső alatt az apadás intenzitása elérte a 40 cm/nap értéket.

 


Ma reggel Tiszafürednél 628 cm, Kisköre-alsónál 741 cm (II. fok 700 cm), Tiszaroffnál 800 cm, Tiszabőnél 798 cm, Szolnoknál 802 cm (III. fok 800 cm), Tiszaugnál 705 cm, volt a vízszint. A Közép-Tiszán az apadás várható üteme elkövetkezendő nap során 15-28 cm lesz.
A Zagyva-Tarna rendszerben a mellékágakon kisebb vízszint emelkedések figyelhetők meg. Ma reggel 07:00 órakor a vízállás Hatvannál 141 cm, Szentlőrinckátánál 165 cm, Jászteleknél 322 cm áradó (I. fok 350 cm) volt. A Tarna vízállása, ma reggel 07:00 órakor Verpelétnél 90 cm, Tarnamérán 144 cm, Tarnaörsnél 244 cm, áradó volt.
A Körösök külföldi vízgyűjtőin 60-70 cm-es vízszintemelkedések alakultak ki, amelyek lassítják a Hármas-Körös apadását. A vízállás ma reggel Mezőtúr-Árvízkapunál 613 cm (I. fok 600 cm), Szarvasnál 704 cm, (II. fok 700 cm), Kunszentmártonnál 769 cm, apadó volt.
A hóolvadás következtében a Hortobágy – Berettyó felső szakaszán újból, kis mértékű áradást tapasztalhatunk. Az alsó szelvényekben a Hármas-Körös vízjárása alakítja a vízfolyás vízjárását. Vízállások ma reggel 07:00 órakor Borznál 374 cm (III. fok 350 cm) áradó, Mezőtúr-Árvízkapunál 613 cm (I. fok 600 cm), apadó volt.

Ma reggel a Tisza középső szakaszán továbbra is parti jég volt tapasztalható. A jég vastagsága a ma reggeli mérések szerint 1-5 cm volt. A Zagyván a 35 fkm fölött parti jég van, alatta még megszakításokkal áll a jég.

 

Árvízvédelem:

A Közép-Tisza és a mellékfolyóinak folyamatos apadása miatt tegnap este 18.00 órától több védelmi szakaszunkon mérsékeltük az árvízvédelmi készültséget, illetve a Hortobágy-Berettyón Túrkeve és Mezőtúr között megszüntetésre került az árvízvédelmi fokozat.

Működési területünkön az alábbi védekezési fokozatok vannak érvényben:
I. fok 112 km hosszon:

A Zagyva mentén Újszász-Jánoshida, a bal parton Szászberek-Jászalsószentgyörgy között
A Hortobágy-Berettyón Mezőtúrtól a Hármas-Körös jobb partján Kunszentmártonig
A Tisza-tó körül Sarud és Kisköre valamint Tiszafüred és Abádszalók közötti szakaszokon

II. fok 365 km hosszon:

A Tisza jobb partján Kisköre és Lakitelek közötti szakaszon
A Tisza bal partján Abádszalók és Csongrád közötti szakaszon
A Hármas-Körös jobb partján Csongrádtól a Mezőtúr-Árvízkapuig tartó szakaszon
A Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között

III. fok 52 km hosszon:

A Hortobágy-Berettyó jobb partján Karcag és Kisújszállás között


A Tisza-tó menti szakaszon továbbra is I. fokú jeges árvíz elleni készültség van érvényben a Kiskörei vízlépcső védelme érdekében.

Árvízvédekezési munkálatok:

Az árvízzel érintett folyószakaszok mentén a fokozatmérséklés miatt a védekezésben résztvevők létszáma is csökkent, az elmúlt 24 órában 507 fő vett részt a védekezésben. A szivárgó és fakadóvizek átemelése érdekében folyamatosan szivattyúzunk Tószeg és Tiszasüly belterületén, a tiszaburai templomnál, valamint Tiszakürt, Tőkefok és Tiszaug határában.
Szolnok város belterületén a Paprika, Répa, Retek utcák közvetlen közelében lévő árvízvédelmi töltés előterében jelentős fakadó-, szivárgó és csapadékvíz halmozódott fel. A korábbi gyakorlatnak megfelelően a szolnoki vízmércén mért 800 cm-es vízállás alatt apadó ágban lehet megkezdeni a szivattyúzást, így a mai napon megkezdődött az elöntött területek vízmentesítése.
A Gutenberg téri drénaknákból a fakadóvizek szivattyúzása folyamatos, a Milléri ellennyomó medencéknél folyamatos vészőri figyelőszolgálatot látunk el. Az ellennyomó medencék vízszinttartása megfelelően működik, további beavatkozásra továbbra sincs szükség.

Belvízvédelem:

Az elmúlt 24 órában az enyhe időjárás hatására nagy mértékben nőtt az elöntött területek nagysága a KÖTI-KÖVIZIG területén: jelenleg mintegy 57 350 hektárt borít belvíz, amiből 15 750 ha vetés, 19400 ha szántó és 14 250 ha rét, legelő. Belvízvédekezési fokozatban az elmúlt nap során nem történt változás, továbbra is II. fokú a készültség a Cibakházi, Mezőtúri, Ceglédi, Jászberényi, Jászkiséri, Kiskörei, Kunhegyesi, és Tiszakécskei szakaszokon, míg a Karcagi és a Kisújszállási szakaszon III. fokú készültséget tartunk fenn.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 48 455 hektár van víz alatt. Az elmúlt 24 órában a szivattyútelepek által átemelt vízmennyiség növekedett: 41 stabil és 28 mobil szivattyútelep összesen 4 millió m3 vizet emelt át a befogadókba. Az igazgatóság szabad mobil szivattyú kapacitása 11,37 m3/sec, a védekezésnél igénybevehető szabad tározó kapacitás 46 millió m3. A főcsatornák teltsége 80-100%-os.
A belvíz elleni védekezésben az ÉDUKÖVIZIG (Győr) gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 178 fő vett részt. A szivattyútelepek üzemeltetésén és a preventív munkavégzéseken túl vízfolyási akadályok eltávolítását, vízkormányzásokat, a csatornák és a műtárgyak ellenőrzését végzik. A csatornaőrök továbbra is folyamatosan ellenőrzik a csatornák állapotát, szükség esetén felhívják az önkormányzatok figyelmét a kezelésükben lévő csatornaszakaszok kotrására, a jobb vízszállító képesség elérése érdekében.
Működési területünkön a Jásztelek és Jászapáti településeket összekötő műúton továbbra is időszakos vízátfolyás tapasztalható.
A felmelegedés és az olvadás miatt több terület megközelítése lehetetlenné vált, ami miatt a munkavégzés egyes helyeken lassabban halad.
A Mezőtúr-Tiszazugi VGT III. fokú, a Nagykunsági-, a Dél-Pest Megyei, a Tisza-Kunsági, a Mirhó-Kisfoki, és a Jászkiséri VGT II. fokú készültséget tart fenn. Szivattyútelepeik fokozott üzemeltetésével segítik a lakott területeket és a közutakat veszélyeztető belvíz elleni védekezést.
A működési területünkön lévő önkormányzatok közül I. fokú készültség van érvényben 13 településen (Tiszafüred, Tiszajenő, Tarnaörs, Mezőhék, Jászladány, Tószeg, Jászboldogháza, Örményes, Jászkisér, Újszilvás, Sarud, Kétpó, Abádszalók). 20 önkormányzat II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn (Lakitelek, Alattyán, Kisújszállás, Újszász, Törtel, Tomajmonostora, Jánoshida, Jászkarajenő, Karcag, Kuncsorba, Tiszaszőlős, Zagyvarékas, Szászberek, Jásztelek, Vezseny, Hevesvezekény, Kunhegyes, Mezőtúr, Nagyrév, Jászalsószentgyörgy), míg 9 önkormányzat (Abony, Kőröstetétlen, Tiszabura, Fegyvernek, Tápiószőlős, Tiszakécske, Kunszentmárton, Cegléd és Nyársapát) III. fokú készültséget tart fenn.

Várható időjárás az OMSZ előrejelzése alapján:

Az Észak-, Északnyugat-Európa fölött vonuló ciklonok áramlási rendszerében térségünk fölé délnyugati irányítással továbbra is enyhe, váltakozó nedvességtartalmú léghullámok érkeznek. Ma az esti, éjszakai órákban az északnyugati vízgyűjtőket megközelíti egy hidegfront. A lehulló csapadék mennyisége 2 mm alatt marad. Kedden-szerdán az említett hidegfront kiélesedik, és átvonul a térségünk fölött, szórványosan okozva esőt, záport. Ezt követően egy nyugati anticiklon peremén ismét váltakozó nedvességtartalmú és enyhébb levegő érkezik fölénk, jelentős csapadék a hét végéig nem valószínű. A 0 fok magassága jelenleg többnyire 2000 m felett van.

Lovas Attila

igazgató, védelemvezető