palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Közérdekű 2011.01.06.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

2011.01.06.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

Hidrometeorológia:

A Tisza és a mellékfolyók végig apadnak.  A Közép-Tiszán lassú apadás tapasztalható: 24 óra alatt a felső szakaszon 8-10 cm-t, Szolnok alatt 3-4 cm-t apadt a folyó vízszintje. Az apadás várható üteme elkövetkezendő nap során 5-12 cm lesz.

A Zagyva-Tarna rendszerben folyamatos apadás figyelhető meg.
A Hármas-Körös végig  apad, a vízállás ma reggel Mezőtúr-Árvízkapunál 635 cm (I. fok 600 cm), Szarvasnál 726 cm, (II. fok 700 cm), Kunszentmártonnál 790 cm, apadó volt.

A Hortobágy – Berettyó lassan apad. Az alsó szelvényekben a Hármas-Körös alakítja a vízfolyás vízjárását. A vízállás ma reggel Borznál 379 cm (III. fok 350 cm) áradó, Mezőtúr-Árvízkapunál 635 cm (I. fok 600 cm), apadó volt.

Ma reggel a Tisza középső szakaszán parti jeget és 10-20 %-os jégzajlást jelentettek. A jég vastagsága a ma reggeli jelentések szerint 3-8 cm. A Zagyván kisebb megszakításokkal áll a jég.

Árvízvédelem:

A Zagyva folyamatos apadása miatt tegnap este 18.00 órától megszüntettük az árvízvédelmi készültséget a folyó jobb és bal partján Jászalsószentgyörgy és Jászberény között.
Működési területünkön az alábbi védekezési fokozatok vannak érvényben:

I. fok 30 km hosszon:
A Hortobágy-Berettyó jobb partján Mezőtúr és Túrkeve között
II. fok 230 km hosszon:
A Tisza jobb partján Sarud és Doba közötti szakaszon
A Tisza bal partján Tiszafüred és Fegyvernek közötti szakaszon
A Hármas-Körös jobb partján Csongrádtól a Mezőtúr-Árvízkapuig tartó szakaszon
A Zagyva jobb partján Újszász-Jánoshida, a bal parton Szászberek-Jászalsószentgyörgy között
III. fok 304 km hosszon:
A Hortobágy-Berettyó jobb partján a Karcag és Kisújszállás között
A Tisza jobb partján Doba és Lakitelek között
A Tisza bal partján Fegyvernek és Csongrád között
A Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között

A tartós hideg és a jégképződés miatt továbbra is I. fokú jeges árvíz elleni készültség van érvényben a Tisza-tó menti szakaszon.

Feloldottuk a forgalomkorlátozást a Tisza-tó menti töltéseken, valamint a jobb parton Kisköre és Doba, a bal parton Pusztataskony és Fegyvernek között. A védtöltésen továbbra is csak az Igazgatóság által kibocsátott 2011. évre érvényes gátközlekedési engedély birtokában lehet közlekedni.


Az elmúlt 24 órában tovább nőtt az árvízi jelenségek mértéke: talpszivárgást újabb 400 m-en, fakadóvizet 380 m-en, szivárgóvizet 350 m-en észleltünk. Az elöntés mértéke az elmúlt 24 órában 2 ha-al növekedett. A szolnoki Tiszaligeti körtöltésen továbbra is III. fokban védekezik a városi önkormányzat, 24 órás figyelőszolgálatot látnak el.
Az őrházaknál, a szivattyútelepeken valamint a tiszaburai templomnál és Tószeg belterületén jelentkező szivárgó és fakadóvizek szivattyúzása folyamatosan zajlik. A szolnoki Gutenberg téri társasház pincéjében enyhe felvizesedés és szivárgás tapasztalható, itt is folyamatosan működnek a szivattyúk. A Milléri buzgár bevédésére kiépített ellennyomó medencéket megerősítettük, az esetleges további beavatkozásokhoz mintegy 600 db homokos kaviccsal töltött zsákot szállítottunk ki a helyszínre.
A Zagyva folyó apadó vízállására való tekintettel nyitottuk a Csonkás-éri, Gyórároki és a Cigány-éri zsilipeket a belvízbefogadó csatornák vízszintjének csökkentése érdekében. Tószeg területén a lezárt csapadékvíz átereszek megnyitása és jégtelenítése folyamatosan zajlik.
A Tisza-tó területén a Sarudi-medence déli részéből illetve a Tiszaderzsi kubikokban keletkezett jégréteg az apadás ütemének megfelelően fokozatosan válik le, és a folyómederbe kerülve időszakonként 40-50 %-os jégzajlást eredményez. A zajló jégtáblák vékonyak, a Kiskörei Vízlépcsőhöz érve torlódás nélkül,  akadálytalanul haladnak keresztül a nyílásokon.
Az árvízzel érintett folyószakaszok mentén a fokozatnak megfelelően 24 órás őr- és figyelőszolgálatot látunk el. Az árvíz elleni védekezésben résztvevők létszám a fokozat mérséklésével csökkent, az elmúlt 24 órában 755 fő vett részt a védekezésben.

Belvízvédelem:

Az elmúlt 24 órában kismértékben nőtt az elöntött területek nagysága a KÖTI-KÖVIZIG területén: jelenleg mintegy 52 900 hektárt borít belvíz. Belvízvédekezési fokozatban az elmúlt nap során nem történt változás, továbbra is II. fokú a készültség a Cibakházi, Mezőtúri, Ceglédi, Jászberényi, Jászkiséri, Kiskörei, Kunhegyesi, és Tiszakécskei szakaszokon, míg a Karcagi és a Kisújszállási szakaszon III. fokú készültséget tartunk fenn.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében az elmúlt nap folyamán mintegy 400 hektárral nőtt az elöntés, a társigazgatóságok jelentése alapján összesen 48 455 hektár van víz alatt. Az elmúlt 24 órában a fagy hatására a szivattyútelepek által átemelt vízmennyiség tovább csökkent: 41 stabil és 17 mobil szivattyútelep összesen 2,4 millió m3 vizet emelt át a befogadókba. A főcsatornák teltsége 80-100%-os.
Jászkisér, Sarud, Jánoshida, Alattyán és Újszász mellett Jászaksószentgyörgy önkormányzatának is biztosítunk zivattyúkata belterületen jelentkező belvíz elvezetéséhez.
A szivattyútelepek üzemeltetésén és a preventív munkavégzéseken túl vízfolyási akadályok eltávolítását, vízkormányzásokat végzik. A csatornaőrök folyamatosan ellenőrzik a csatornák állapotát, szükség esetén felhívják az önkormányzatok figyelmét a kezelésükben lévő csatornaszakaszok kotrására, a jobb vízszállító képesség elérése érdekében.
A várható enyhülésre tekintettel felhívtuk az önkormányzatok figyelmét a kezelésükben lévő holtágak magas vízszintjének csökkentésére annak érdekében, hogy azok az enyhülés miatt várhatóan megnövekvő belvíz befogadására alkalmasak legyenek.
A belvíz elleni védekezésben az ÉDUKÖVIZIG (Győr) gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 169 fő vett részt.

A Mezőtúr-Tiszazugi VGT III. fokú, a Nagykunsági-, a Dél-Pest Megyei, a Tisza-Kunsági, a Mirhó-Kisfoki, és a Jászkiséri VGT II. fokú készültséget tart fenn. Szivattyútelepeik fokozott üzemeltetésével segítik a lakott területeket és a közutakat veszélyeztető belvíz elleni védekezést.
A működési területünkön lévő önkormányzatok közül I. fokú készültség van érvényben 12 településen (Tiszafüred, Tiszajenő, Jászalsószentgyörgy, Mezőhék, Kétpó, Jászladány, Tószeg, Jászboldogháza, Örményes, Jászkisér, Újszilvás, Sarud). 19 önkormányzat II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn (Lakitelek, Alattyán, Kisújszállás, Újszász, Törtel, Tomajmonostora, Jánoshida, Jászkarajenő, Karcag, Kuncsorba, Tiszaszőlős, Zagyvarékas, Szászberek, Jásztelek, Vezseny, Hevesvezekény, Kunhegyes, Mezőtúr, Nagyrév), míg 9 önkormányzat (Abony, Kőröstetétlen, Tiszabura, Fegyvernek, Tápiószőlős, Tiszakécske, Kunszentmárton, Cegléd és Nyársapát) III. fokú készültséget tart fenn.

Várható időjárás az OMSZ előrejelzése alapján:

A vízgyűjtők időjárását egyre inkább egy nyugat-európai ciklon alakítja. Áramlási rendszerében délnyugat felől váltakozó nedvességtartalmú, enyhe levegő érkezik. Péntek reggelig a Duna felső szakaszán várható többfelé eső, éjszaka ónos eső is, a csapadék mennyisége itt a 10 mm-t is elérheti. Másutt kevesebb lesz a csapadék, főként az északi területeken számíthatunk hószállingózásra, kisebb havazásra, estétől ónos esőre. A hétvégén is a nyugati ciklon meleg szektorában helyezkedik el térségünk, ekkor már az enyhe levegő hatása egyre nagyobb területen érvényesül. Az enyhülés jelentős mennyiségű csapadékkal nem jár, az egyes napokon lehulló csapadék mennyisége területi átlagban a vízgyűjtők legnagyobb részén az 5 mm-t sem éri el.A jövő hét elején hidegfront érkezik, de a jövő hét második felében – a jelenlegi előrejelzések szerint – ismét melegedés valószínű.
A 0 fok magassága emelkedik; a hétvégétől többnyire 1500-2500 m között változik, majd a jövő hét közepétől átmenetileg csökken.

Lovas Attila

igazgató, védelemvezető