palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Közérdekű 2010.12.29.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

2010.12.29.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

Hidrometeorológia:

Az elmúlt nap a Tisza felső vízgyűjtőin területi átlagban nem hullott jelentős mennyiségű csapadék.
A Tisza újabb árhulláma Záhonynál 518 cm-el tetőzött az éjszaka folyamán.
Ma reggel a Tisza vízállása Vásárosnaménynál 566 cm, apadó, Tokajál 701 cm áradó tendenciájú volt.
A Közép-Tiszán a vízállás ma reggel Tiszafürednél 693 cm, változatlan már 42 órája, Kisköre-alsónál 794 cm (III. fok 800 cm), Tiszaroffnál 854 cm, Tiszabőnél 849 cm, , Szolnoknál 834 cm (III. fok 800 cm), apadó, Tiszaugnál 733 cm, változatlan volt.
A Tisza felső szakaszáról érkező árhullám Kiskörénél 0,5-1nap múlva 790 cm, Szolnoknál 1-2 nap múlva 820 cm közelében megfordítja a folyó addigi apadását.


Várható tetőző vízállások a vásárosnaményi tetőzés alapján:

Várható tetőző vízállás:  Tetőzés időpontja:

Tiszafüred:           700-710 cm                január  2.
Kisköre-alsó         800-830 cm                január  3.
Szolnok               820-850 cm                január  4.
Tiszaug               735-765 cm                január  4.


A Zagyva-Tarna rendszerben kisebb vízszint ingadozások figyelhetők meg, de a fő tendencia az apadás mind két ágban.
Ma reggel 07:00 órakor észlelt vízállás Hatvannál 180 cm, Szentlőrinckátánál 234 cm, Jászteleknél 467 cm apadó. A Tarna vízállása, ma reggel 07:00 órakor Verpelétnél 98 cm, Tarnamérán 185 cm, Tarnaörsnél 307 cm, apadó.
A Körösök külföldre eső vízfolyásain folyamatos apadást figyelhetünk meg, a Magyarországi szakaszon a Kettős –Körös Békésnél tegnap késő délután 588 cm-el tetőzött. A vízállás ma reggel Mezőtúr - Árvízkapunál 681 cm, (I. fok 600 cm), Szarvasnál 766 cm, (II. fok 700 cm), Kunszentmártonnál 807 cm, áradó volt. A tetőzés Mezőtúr-Árvízkapunál 680 cm közelében, Szarvasnál 780-790 cm között várható december 31-január 01-én.
Hortobágy – Berettyó vízállása ma reggel 07:00 órakor Borznál 387 cm (III. fok 350 cm) apadó, Mezőtúr-Árvízkapunál 681 cm (I. fok 600 cm), áradó volt.

Ma reggel a Tisza középső szakaszán 10-20 %-os jégzajlást jelentettek. Az elkövetkezendő napokban marad az igen hideg időjárás, -15 0C alatti minimális hőmérsékletekkel. A hideg hatására a Tiszán megerősödik a jégzajlás, az úszó jégtáblák vastagsága péntektől meghaladhatja az 5 cm-t, majd a jövő hét elejétől megközelíthetik a 10 cm-t.
A Zagyván az alsó és középső szakaszon megszakításokkal már áll a jég.

 

Árvízvédelem:

A közép-Tisza felső szakaszának lassú apadása miatt a tegnapi nap folyamán 12 órától II. fokra mérsékeltük a védekezési fokozatot a Tisza jobb partján Sarud és Besenyszög között, bal partján Tiszafüred és Fegyvernek között. A hideg időjárás miatt a balesetveszély elkerülése érdekében azonban továbbra sem lehet a védtöltéseken közlekedni.

Az alábbi védekezési fokozatok vannak érvényben az Igazgatóság működési területén:
II. fok 327 km hosszon:
A Tisza jobb partján Sarud és Besenyszög közötti szakaszon
A Tisza bal partján Tiszafüred és Fegyvernek közötti szakaszon
A Hármas-Körös jobb partján Csonrágdtól az Árvízkapuig tartó szakaszon
A Hortobágy-Berettyó jobb partján Mezőtúr és Túrkeve között
A Zagyva Jobb és Bal partján Újszász-Szászberek és Jászberény közötti szakaszon
III. fok 327 km hosszon:
A Hortobágy-Berettyó jobb partján a Karcag és Kisújszállás között
A Tisza jobb partján Besenyszög és Lakitelek között
A Tisza bal partján Fegyvernek és Csongrád között

A Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között


A tartós hideg és a jégképződés miatt továbbra is I. fokú jeges árvíz elleni készültség van érvényben a Tisza-tó menti szakaszon. Két jégtörő hajót, valamint a hajózsilip és a vízlépcső szegmenstábláinak fűtőberendezését készenlétbe állítottuk, hogy kivédjük a fagyás és az áradás miatt feltorlódó jégtáblák okozta károkat.
Tiszabábolna és Csongrád közötti folyószakaszon lévő szűk kanyarulatokban a hidaknál jégtorlasz, illetve jégdugó alakulhat ki, amely elzárhatja a víz útját, növelve a jeges árvizek kialakulásának veszélyét. Tájékoztatásul közöltük a szolnoki gyalogos és kerékpáros híd építőjével, hogy a zajló jég a híd végleges és ideiglenes szerkezeteiben károkat okozhat, ezért a javasoljuk a híd védelme éredekében a szükségesnek ítélt intézkedések megtételét.
A tartósan magas vízállás miatt egyre nagyobb területen jelentkeznek az árvízi jelenségek. Fakadóvizet összesen 90,5 km-en , szivárgóvíz 6 km-en, talpszivárgás 9,7 km-en és elöntés 212 ha-on volt tapasztalható a jelen védekezési időszak alatt.
A szolnoki Tiszaligeti körtöltésen továbbra is III. fokban védekezik a városi önkormányzat, 24 órás figyelőszolgálatot látnak el.
Tiszakürtön  a buzgár bevédése megtörtént, a töltéslábaknál felgyülemlő fakadóvizek elvezetését folyamatosan végezzük. A  Milléri, a Szórói és a Tiszaroffi gátőrházaknál, valamint a szolnoki Gutenberg téren folyamatosan szivattyúzzuk a felgyülemlett fakadóvizet. A Tiszabura belterületén összegyűlt fakadóvíz elleni védekezéshez a JNKSZ megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság biztosít nagy teljesítményű szivattyút. A fakadóvizek elvezetése a töltéslábból folyamatosan történik.
Tiszanána védekezési munkálataihoz 200 db zsákot és 2 m3 homokot biztosított Igazgatóságunk.
Az árvízzel érintett folyószakaszok mentén a fokozatnak megfelelően 24 órás őr- és figyelőszolgálatot látunk el, az árvíz elleni védekezésben az elmúlt 24 órában 993 fő vett részt, ebből 776 fő külső erő.

Belvízvédelem:

Az elmúlt nap hideg időjárásának köszönhetően csak kis mértékben nőtt az elöntött területek nagysága. Igazgatóságunk működési területén jelenleg 52 450 hektárt borít víz amiből 14 600 ha vetés,      18 150 ha szántó és 12 700 ha rét, legelő. Belvízvédekezési fokozatban az elmúlt nap során nem történt változás, továbbra is II. fokú a készültség a Cibakházi, Mezőtúri, Ceglédi, Jászberényi, Jászkiséri, Kiskörei, Kunhegyesi, és Tiszakécskei szakaszokon, míg a Karcagi és a Kisújszállási szakaszon III. fokú készültséget tartunk fenn.
A KÖTI-KÖVIZIG működési terültének Jász-Nagykun-Szolnok megyére eső részén 39 700 hektár, Heves megyében 6 950 hektár, Pest megyében 4 600 hektár és Bács-Kiskun Megyében 1 200 hektár került víz alá. Jász-Nagykun-Szolnok megyében a társigazgatóságok jelentése alapján összesen 47 955 hektárt borít belvíz. Az elmúlt 24 órában a 43 stabil és 13 mobil szivattyútelep összesen 5,7 millió m3 vizet emelt át a befogadókba.
A belvíz elleni védekezésben az ÉDUKÖVIZIG (Győr) gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 110 fő vett részt.

A szivattyútelepek üzemeltetésén és a preventív munkavégzéseken túl vízfolyási akadályok eltávolítását, vízkormányzásokat, a csatornák és a műtárgyak ellenőrzését végzik. A tegnapi nap folyamán a Nagyfoki belvízcsatorna kotrási munkálatai is befejeződtek.
A Kunmadarastól délre elhelyezkedő juhászati telep állatállományának értékmentése miatt a tanya épület körüli kisebb körtöltés megépítése befejeződött.
A főcsatornák teltsége 80-100%-os.

A Mezőtúr-Tiszazugi VGT III. fokú, a Nagykunsági-, a Dél-Pest Megyei, a  Tisza-Kunsági, a Mirhó-Kisfoki, és a Jászkiséri VGT II. fokú készültséget tart fenn.
A működési területünkön lévő önkormányzatok közül I. fokú készültség van érvényben 8 településen (Tiszafüred, Tiszajenő, Hevesvezekény, Jászalsószentgyörgy, Mezőhék, Kétpó, Jászladány és Tószeg). 18 önkormányzat II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn (Lakitelek, Alattyán, , Kisújszállás, Újszász, Törtel, Tomajmonostora, Jánoshida, Jászkarajenő,  Karcag, Örményes, Kuncsorba, Tápiószőlős, Zagyvarékas, Szászberek, Sarud, Jásztelek, Vezseny és Jászboldogháza), míg 6 önkormányzat (Tiszakécske, Abony, Kőröstetétlen, Tiszabura, Tiszaszőlős és Fegyvernek) III. fokú készültséget tart fenn.

Várható időjárás az OMSZ előrejelzése alapján:

A hétvégén a magasban átmenetileg néhány fokkal enyhébb levegő áramlik, de ez jelentős hőmérséklet-változást nem okoz; a 0 fok magassága az időszak legnagyobb részén, a déli területek kivételével, a talajon marad.
Az időjárási helyzetet egy nyugatról benyúló anticiklon és egy Észak-, Északkelet-Európa feletti ciklon közös áramlási rendszere határozza meg. Az anticiklon peremén váltakozó nedvességtartalmú levegő halad délkelet felé. Hatására egyes napokon több lesz a felhő, főként északon és keleten kisebb havazás is kialakulhat, de területi átlagban számottevő csapadék sehol sem valószínű.

Lovas Attila
igazgató, védelemvezető