palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Közérdekű 2010.12.20.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

2010.12.20.: A KÖTI-KÖVIZIG ár- és belvízvédelmi tájékoztatója

Hidrometeorológia:

Az elmúlt nap a Tisza vízgyűjtőin jelentős mennyiségű csapadék nem hullott. Folytatódott a hideg, télies időjárás, a minimális hőmérséklet a hegyekben elérte a -18 0C-ot, az Alföldön a -15 0C-ot. A nagy hideg hatására a Tisza és mellékfolyói felső szakaszán jelentős mértékű apadást figyelhetünk meg.
A Tiszán levonuló árhullám jelenleg Tiszafüred közelében tetőzik.
A Közép-Tiszán a folyó tovább árad, ma reggel Tiszafürednél 740 cm, Kisköre-alsónál 858 cm (III. fok 800 cm), Tiszaroffnál 897 cm, Tiszabőnél 881 cm, Szolnoknál 823 cm (II. fok 750 cm), Tiszaugnál 655 cm áradó volt. Az elkövetkező napokban a Közép-Tiszán az áradás üteme 10-20 cm/nap.

Várható tetőző vízállások a tokaji tetőzés alapján:

Várható tetőző  vízállás                Tetőzés időpontja:

  • Tiszafüred:                    745-765 cm                december 21
  • Kisköre-alsó                  850-880 cm                december 22-23
  • Szolnok                        845-875 cm                december 24
  • Tiszaug:                       705-735 cm                december 24


A Zagyván ma reggel 07:00 órakor észlelt vízállás Hatvannál 112 cm áradó, Szentlőrinckátánál 148 cm, Jászteleknél 329 cm apadó.
A Tarna vízállása, ma reggel 07:00 órakor Verpelétnél 82 cm változatlan, Tarnamérán 147 cm áradó, Tarnaörsnél 194 cm apadó.
A Hármas-Körös végig apad. Vízállások ma reggel Mezőtúr - Árvízkapunál 620 cm, (II. fok 650 cm), Szarvasnál 708 cm, (II. fok 700 cm), Kunszentmártonnál 735 cm, apadó volt.
A Hortobágy – Berettyó felső és középső szakaszán az apadás intenzitása 2-10 cm/nap, míg az alsó szakaszon a Hármas-Körös apadásának hatására 10-20 cm/nap. Ma reggel 07:00 órakor Borznál 370 cm (III. fok 350 cm) apadó, Mezőtúr-Árvízkapunál 620 cm (II. fok 650 cm), apadó volt a vízállás.

Árvízvédelem:

A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén III. fokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Tisza jobb partján Sarud és Lakitelek között, a bal partján Tiszafüred és Csongrád között, a Tisza visszaduzzasztása miatt a Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között, valamint a Hortobágy-Berettyó jobb partján Karcag és Kisújszállás között.

A következő árvízvédelmi fokozatok vannak érvényben Igazgatóságunk területén:
I. fok 35 km hosszon :
A Hortobágy-Berettyó jobb partján Mezőtúr és Túrkeve között.
II. fok 60 km hosszon:
A Hármas-Körös jobb partján Csongrádtól az Árvízkapuig tartó szakaszon
III. fok 465 km hosszon:
A Hortobágy-Berettyó jobb partján a Karcag és Kisújszállás közötti szakaszon
A Tisza-tó körül Kisköre és Sarud, valamint Kisköre és Tiszafüred között
A Tisza jobb partján Kisköre és Lakitelek között
A Tisza bal partján Pusztataskony és Csongrád között

A Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között

A III. fokú készültséggel érintett szakaszokon korlátoztuk a gáton történő közlekedést, illetve a Nemzeti Közlekedési Hatóság 015/Ti/2010. számú hirdetményének megfelelően az érintett vízterületeken - a Tisza teljes középső szakszán - tilos a hajózás is.

A Heves Megyei Mezőgazdasági és Szakigazgatási Hivatal december 20-tól általános horgászati és halászati tilalmat rendelt el a Tisza-tó és Laskó-patak vízterületére.

A magas vízállás miatt egyre nagyobb területen jelentkeznek az árvízi jelenségek: talpszivárgást 1160 m-en, fakadóvizet több mint 21 km-en, szivárgást 4600 m-en, elöntést több mint 18 ha-on észleltünk.
A tiszaburai református templom védelme érdekében elkezdődött a drénaknában összegyülekezett fakadóvizek átszivattyúzása a Tiszába. A védelmi osztag Kőteleknél felvonult, hogy az alsó zsilipnél bevédését megkezdjék.
Az árvíz elleni védekezésben az elmúlt 24 órában 902 fő vett részt, ebből külső erő 689 fő.
Az árvízvédelmi készültségi fokozatnak megfelelő őr-és figyelőszolgálat ellátása, védművek ellenőrzése.

Belvízvédelem:

I. fok van érvényben a Cibakházi szakaszon, II. fokú a készültség a Ceglédi, Jászberényi, Jászkiséri, Mezőtúri, Kiskörei, Kunhegyesi, és Kisújszállási és Tiszakécskei szakaszokon, míg a Karcagi szakaszon továbbra is III. fokú készültséget tartunk fenn.
Igazgatóságunk területén az elmúlt napon az elöntött területek nagysága a lefagyás miatt változatlanul 44 950 ha, amiből 11 950 ha vetés, 15 611 ha szántó és 11 300 ha  rét és legelő.  Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 40 785 hektár van víz alatt.  A KÖTI-KÖVIZIG terültén Jász-Nagykun-Szolnok megyében 33 350 ha, Heves megyében 6 100 hektárt, Pest megyében 4 600 hektárt és Bács-Kiskun Megyében 900 hektárt borít belvíz. Az elmúlt 24 órában 35 stabil és 8 üzemelő mobil szivattyúval összesen mintegy 2,1 millió m3 vizet emelt a befogadókba.
A belvíz elleni védekezésben az ÉDUKÖVIZIG (Győr) gépészeivel együtt Igazgatóságunk részéről 96 fő vett részt.

A védekezési munkák keretében szivattyútelepek üzemeltetésén és a preventív munkavégzéseken túl vízfolyási akadályok eltávolítását, vízkormányzásokat, a csatornák és a műtárgyak ellenőrzését végzik.
A főcsatornák teltsége 80-100%-os.

A Mezőtúr-Tiszazugi VGT III. fokú, a Nagykunsági-, a Dél-Pest Megyei, a Mirhó-Kisfoki, a  Tisza-Kunsági, a Jászkiséri és a  Hanyi-Sajfoki VGT  II. fokú készültséget tart fenn.

A működési területünkön lévő önkormányzatok közül I. fokú készültség van érvényben 9 településen (Tiszafüred, Tiszajenő, Szászberek, Hevesvezekény, Jászalsószentgyörgy, Kunszentmárton, Sarud, Mezőhék, Kétpó). 18 önkormányzat II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn (Cserkeszőlő, Lakitelek, Alattyán, Tiszakécske, Kisújszállás, Újszász, Törtel, Tomajmonostora, Jánoshida, Tiszaszőlős, Jászkarajenő, Fegyvernek, Karcag, Jásztelek, Örményes, Kuncsorba, Tápiószőlős, Zagyvarékas), míg 2 önkormányzat (Abony, Kőröstetétlen) továbbra is III. fokú készültséget tart fenn.

Várható időjárás az OMSZ előrejelzése alapján:

A vízgyűjtők időjárását a Nyugat- Északnyugat-Európa fölött elhelyezkedő több középpontú ciklonrendszer határozza meg. Ennek áramlási rendszerében nedves, egyre enyhébb levegő érkezik térségünk fölé. Hatására többnyire erősen, párás idő lesz, csak helyenként szakadozik fel a felhőzet. Főként északon és nyugaton többfelé, másutt elszórtan alakul ki csapadék, amely egyre inkább folyékony halmazállapotú lesz. Kedden átmenetileg szárazabb levegő érkezik fölénk, csak gyenge csapadék valószínű, szitálás. ónos szitálás várható. A holnap estig lehulló csapadék mennyisége főként a Felső Duna és a Felső-Tisza területén érheti el a 3-6 mm-t másutt csak csapadéknyom és 2 mm között alakul. Szerdától a nyugati térséget újabb ciklon éri el, amely a következő napokban ott többfelé okoz esőt, a hegyekben havazást, majd pénteken ez a ciklon kelet felé helyeződik, emiatt ott is többfelé valószínű csapadék. A ciklon hátoldalán péntektől már hidegebb levegő érkezik, ismét egyre inkább havazás valószínű.

Lovas Attila
védelemvezető