palyazat_fooldal

Magyarország

Gyengénlátóknak

Címlap Védekezés Árvízvédelem Kisköre alatt apad, Szolnokon tetőzik a Tisza

Kisköre alatt apad, Szolnokon tetőzik a Tisza

A duzzasztás tegnap délutáni megkezdésével apad a Tisza a Kisköre és Tiszaroff közötti folyószakaszon, Szolnoknál azonban 39 órája 677 centiméteres tetőző szintet mutat a vízmérce.

A Tisza felső szakaszán apadó vízállásokat regisztrálhatunk. A folyón levonuló árhullám jelenleg Szolnok térségében tetőzik. A KÖTIVIZIG tegnap 15 órakor Kisköre-felső 670 centiméteres vízállásnál megkezdte a duzzasztást, ennek hatására az alvízi oldalon gyorsult az apadás üteme.
A vízállás ma reggel 7 órakor Tiszafürednél 607 cm, apadó, Kisköre-alsónál 653 centiméter, apadó, Tiszaroffnál 696 cm, apadó, Szolnoknál 677 cm, tetőző, Tiszaugnál pedig 546 cm, kismértékben apadó volt. A KÖTIVIZIG továbbra is elsőfokú árvízvédelmi készültséget tart fenn a folyó jobb partján Kiskörétől Dobáig, illetve bal partján Kiskörétől Tiszapüspökiig, összesen 96 kilométer hosszan.
A Zagyva-Tarna vízrendszerében apadó, illetve alig változó vízszintek tapasztalhatóak, a ma reggeli vízállás Jászteleknél 193 cm, apadó volt.
A Hármas-Körösön ugyancsak apadó tendencia figyelhető meg. A ma reggeli vízállások: Szarvas 529 cm, apadó, Kunszentmárton 589 cm, apadó. A folyó alsó szakaszán apadás várható, melynek ütemét a Tisza vízjárása lényegesen befolyásolhatja.
A Hortobágy-Berettyón Borznál a ma reggeli vízállás 290 cm, apadó. A folyón I. fokú az árvízvédelmi készültség a jobb partján, összesen 52 kilométer hosszan.

Belvízvédekezés
A KÖTIVIZIG karcagi belvízvédelmi szakaszán tegnap délután megszűnt a készültség, azonban változatlanul I. fokú védekezés folyik a kiskörei, a mezőtúri, a jászkiséri és a tiszakécskei belvízvédelmi szakaszokon, míg II. fokú a kunhegyesi, a ceglédi, a cibakházi és a kisújszállási szakaszokon.
Az április 18-i reggeli adatok szerint az igazgatóság működési területén az elöntés nagysága 7050 hektárra csökkent, ebből 2400 hektár vetés és 1250 hektár szántó. A vízborítás Jász-Nagykun-Szolnok megyében 6050 hektárt tesz ki. Az elmúlt 24 órában 25 szivattyútelep és 5 mobil gépegység üzemelt, amelyek együttesen 660 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadókba. A védekezésben résztvevők folyamatosan végzik a szivattyúzást, a műtárgyak ellenőrzését, a vízkormányzást és a vízfolyási akadályok eltávolítását.
Az igazgatósághoz beérkezett információk szerint az önkormányzatok közül III. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn Fegyvernek, míg I. fokban védekezik Újszász.
Az Alcsi zsilipen keresztül megkezdődött a szolnoki Alcsi Holt-Tisza gravitációs feltöltése a jelenlegi 261 cm-es vízszintről a 270 cm-es tározási szintre.